Renovatie pompstation Wim Wensink Wijk aan Zee

PWN – ons drinkwaterbedrijf in Noord Holland – vervangt de huidige chemische reiniging door een UV-zuiveringsstap om meer biologische ziekteverwekkers te verwijderen. Hierdoor zijn vrijwel geen chemicaliëntransporten door de duinen meer nodig. De verbouwing duurt tot 2027.

PWN werkt aan de vergroting van haar productiecapaciteit, om aan de stijgende vraag naar drinkwater te kunnen blijven voldoen. Dit doet PWN op bestaande locaties, zoals in Andijk, Heemskerk en Wijk aan Zee. Dit is noodzakelijk omdat de vraag naar drinkwater stijgt. Dit komt door bevolkingsgroei, klimaatverandering en de stijging van de economische activiteit in onze regio. PWN werkt met deze uitbreiding van haar capaciteit ook aan de realisatie van een overcapaciteit van 10%.

Opdrachtgever

N.V. PWN Waterleidingbedrijf Noord-Holland

Locatie

Wijk aan Zee

Jaar

2024 - 2025 - 2026

Datum

02/04/2025

Werkzaamheden

  • Planontwikkeling
  • Inventarisatie bestaande situatie
  • Demontage bestaande constructie
  • Realisatie nieuwe constructie

 

Tijdlijn

  • Gunning opdracht februari 2024
  • Planvorming maart 2024
  • Voorlopig Ontwerp Oktober 2024
  • Definitief Ontwerp Mei 2025
  • ….

 

Bijzonderheden

  • Planontwikkeling en Realiatie in Bouwteam
  • Engineering door Witteveen+Bos
  • Engineering door Sweco
  • Engineering door RoyalHaskoningDHV
  • Architectuur door NewArmstrong
  • Werktuigbouwkundig ontwerp en uitvoering door OER Projecten
  • Ondergrondse infra door Van Baarsen Buisleidingen
  • Elektrotechniek door Batenburg Digit

PWN zet met de verbouwing van het pompstation een belangrijke stap in de uitbreiding van de productiecapaciteit. Die stijgt van 8.000 kuub/uur naar 10.400 kuub/uur. De uitbreiding is nodig, omdat in Noord-Holland de bevolking groeit en de economische activiteit toeneemt.

Gezuiverd water van drinkwaterproductiebedrijf Jan Lagrand en natuurlijk gezuiverd water uit de duinen komen samen bij drinkwaterproductiebedrijf Wim Mensink.

De twee stromen worden hier gemengd tot betrouwbaar drinkwater van de juiste hardheid.

1. Uitbreiding drinkwaterproductielocatie Jan Lagrand
De drinkwaterproductielocatie Jan Lagrand wordt uitgebreid. Er komt een nieuwe installatie dat via membraantechniek meer puur water (H₂O) maakt. Met deze uitbreiding wordt de productiecapaciteit van drinkwater met 10 a 15% vergroot.

2. Groen compensatie
Met de bouw van de nieuwe membraaninstallatie bij Jan Lagrand zal een stukje bos op het industrieterrein moeten wijken. Er zullen diverse maatregelen getroffen worden om de negatieve effecten op de natuur zoveel mogelijk te beperken. Hoewel er geen verplichting is om de bomen te compenseren zal PWN vanuit maatschappelijk oogpunt opnieuw een stuk bos aanleggen op een perceel in de omgeving.

3. Verbouwing van drinkwaterproductielocatie Wim Mensink
Het water uit de duinen wordt bij Wim Mensink na-gedesinfecteerd. Dat wordt op dit moment gedaan met chemicaliën (chloorbleekloog). De kwaliteit van desinfectie wordt verhoogd door te werken met UV-licht. Om de kwaliteit ook in de toekomst te waarborgen, moet het bestaande
gebouw ingrijpend worden verbouwd en de oude installatie, die nog werkt met chemicaliën, worden vervangen. Hiervoor in de plaats komt een UV-installatie. De toepassing van UV-licht is bovendien milieuvriendelijker en zorgt voor minder transportbewegingen.

4. Aanleggen overstortbuffer locatie Wim Mensink
Voor calamiteiten zal er een overstortbuffer worden gerealiseerd. Een overstortbuffer is te vergelijken met de lekbak van een wasmachine. Als er een calamiteit is dan kan het water hiernaartoe stromen zonder dat het voor wateroverlast in de regio zorgt.

5. Aanleggen nieuwe waterleiding
Met de uitbreiding van Jan Lagrand wordt er meer puur water (H₂O) geproduceerd. Dit water wordt getransporteerd naar Wim Mensink. Hiervoor zal een nieuwe waterleiding tussen beide locaties aangelegd moeten worden.

6. Zeeveilig maken van het inflitratiegebied
Zwakke plekken in de zeewering kunnen ervoor zorgen dat zout water het drinkwaterinfiltratiegebied bereikt. Door gebrek aan schoon duinzand kunnen deze plekken niet tegelijkertijd aangepakt worden. Met de bouw van de overstortbuffer bij Wim Mensink komt schoon zand beschikbaar en zal de zeewering worden versterkt waardoor het infiltratiegebied wordt beschermd. Hiermee komt een afronding aan een project dat in 2017 is gestart.

7. Inrichten van nieuwe natuur
PWN zal onder andere het oude agrarische landje bij Boreel gaan inrichten voor de versterking van natuur en om oppervlaktewater langer in het gebied vast te houden.

8. Tussenduin herstellen
Het tussenduin is een belangrijke ecologische verbinding tussen het duingebied en de groenstructuren van Beverwijk. Dit duin kent een hoge biodiversiteit. Om de effecten van onder andere stikstof tegen te gaan en de biodiversiteit te behouden komt een deel van dit stuk grond in beheer
bij PWN. Verschillende natuurherstelmaatregelen zullen worden ingezet om dit stuk gezond en sterk te houden.

9. Hekwerk plaatsen
De Waterweg is een plek waar de laatste jaren steeds meer overlast wordt veroorzaakt. Er zal daarom hekwerk worden geplaatst aan het begin van de weg, zodat PWN-medewerkers ook ’s nachts en in de avonduren veilig van en naar het werk kunnen.

Wij zoeken bouwtoppers!

Wij zoeken bouw-toppers!

Ben jij het talent wat wij zoeken?